Elin Maldes drøm var å komme med til Senior Lag-EM. Drømmen satt langt inne. Bare tre av alle kvalifiseringskonkurransene ble spilt i Rogaland, slik at hun måtte bruke det meste av sesongen til å reise rundt for å spille seg til «merits» – uten støtteordning. Ikke bare klarte hun å komme med: de seks norske damene endte på niende plass, det beste norske resultatet noensinne.
«Vi ga jernet for lagvennene og for Norge!»
Erklærte kaptein Kristin J. Klæboe Larsen etter de intense dagene i Cubo Golf, Ljubljana i Slovenia, fra 3.–7. september. I dette bildet skinner Rogaland: i tillegg til Elin, deltok Grethe Byrkjedal og Kari Sandvik fra Sola Golfklubb.
Listen lå høyt
20 nasjoner var med, og listen lå høyt. Målet til det norske laget for de to dagene med slagspill var å kvalifisere seg til A-puljen, slik at de kunne kjempe om 1. til 8. plass, forteller Elin.
– Jeg hadde en helt grei første runde, men slet på dag to. Vi havnet på 12. plass, i pulje B. Men vi hadde det veldig kjekt på laget, hvor samhold og samspill var på topp. De tre siste dagene gikk med match-spill. Og så klarte vi faktisk å slå både Finland, Skottland og Østerrike, slik at vi endte på niende plass.
I foursome spilte Elin de to første rundene sammen med Kari Sandvik. I den tredje valgte kaptein Kristin J. Klæboe Larsen Elin, slik at hun hadde fordelen av veteranens erfaring.
– Foursome er kanskje det aller vanskeligste, så jeg var veldig fornøyd, sier Elin nå.
Fysisk og psykisk slitsomt
Drama var det nok av. Først slo de Finland 3-0, og klatret da fra 12. til 11. plass. I semifinalen mot Skottland sto det 2-2, og Grethe Byrkjedal havnet i omspill og vant på tredje omspillhull. Dette løftet det norske laget opp til 10. plass, hvor de deretter vant 4-1 i finalen, og virkelig kunne slippe jubelen løs.
De fikk også hylle Frankrike, som vant finalen i A-puljen over Sveits, mens England ble nummer tre.
– Hva har det kostet deg å gi jernet?
– Når jeg ser på alle timene jeg har brukt på banen, er det ikke rart at det blir både fysisk og psykisk slitsomt. I år utsatte de dessuten uttaket, slik at jeg først fikk beskjed den 19. august om at jeg skulle være med, bare 12 dager før vi skulle dra.
Kjekke tilbakemeldinger
– Norsk Senior Golf er åpen for alle fra det året de fyller 50; på dette laget var jeg og Jannick Bakken fra Oslo de eldste. Fordi jeg måtte reise så mye for å kvalifisere meg, preget dette hele sesongen slik at det ble få turneringer for meg på hjemmebane.
Men nå lever jeg litt på niendeplassen: den er et skikkelig løft, og det er topp at vi får så mange kjekke tilbakemeldinger!
Likte du denne artikkelen?
Denne artikkelen er fra Golfentusiasten – vårt eget medlemsblad! Les hele utgaven →
Oppdag mer fra Stavanger Golfklubb
Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.